Baseny, wanny i jacuzzi do domu

Typ instalacji basenu spa.

Zdecydowałeś o lokalizacji wanny z hydromasażem, teraz musisz zrozumieć rodzaj instalacji swojego basenu. Możesz postawić wannę w dowolnym miejscu i pozostawić ją jako wolnostojącą, lub możesz zakopać produkt częściowo lub całkowicie w niszy.

Do instalacji wolnostojącej będziesz musiał wykonać podstawę, jeśli mówimy o instalacji zewnętrznej to należy zacząć od rodzaju gruntu, ponieważ spa z pełnym obciążeniem waży dość dużo, zwykle robią podsypkę żwirową o grubości około 10 centymetrów i wylać płytę żelbetową o grubości 15 cm Jeśli masz glinę lub glinę, najprawdopodobniej będziesz musiał zrobić stosy.

Jeśli zdecydujesz się częściowo lub całkowicie zakopać basen spa, musisz zrobić niszę na jego instalację. Jeśli rozważamy instalację z wnęką w pomieszczeniu, to każda nisza będzie dla Ciebie odpowiednia, najważniejsze jest prawidłowe obliczenie obciążeń podłóg, w oparciu o maksymalne obciążenie produktu wodą na metr kwadratowy. Instalując jacuzzi ogrodowe SPA z przeciwprądem  będziesz musiał wylać betonową podstawę i ściany, a także zaizolować niszę i wykonać hydroizolację.

Jaki kolor miski do basenu spa wybrać?

Zasada jest jedna – im lżejsza miska, tym woda wygląda bardziej naturalnie. Jeśli chcesz kupić basen spa i popływać w czystej, błękitnej wodzie, to w twoim przypadku wybór nie jest duży – jest to biały, jasnoszary, srebrny, perłowy i podobne kolory. Jeśli kupisz basen z ciemną miską, np. zieloną lub ciemnoszarą, to zamiast niebieskiej wody zobaczysz dno swojego jacuzzi. To samo dotyczy niebieskich i ciemnoniebieskich kwiatów, które bardzo lubią w naszym kraju, woda w nich nie staje się z tego powodu niebieska.

Kolejnym niuansem przy wyborze koloru miski basenu spa jest zanieczyszczenie. Plakietka będzie zawsze widoczna na jasnej lub białej misce, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie dbasz o wodę i nie czyścisz filtrów. Więc kłótnia o brud na lekkiej misce to raczej wymówka, nie popłyniesz w brudnej wodzie.

Podłączenie basenu spa do kanalizacji.

Często jesteśmy pytani, jak podłączyć zewnętrzny minibasen z przeciwprądem spa do sieci. Tutaj zaczyna się zabawa, wszystko zależy od ułożonej komunikacji i miejsca instalacji. Ogólnie rzecz biorąc, początkowo wszystkie baseny spa są napełniane i opróżniane zwykłym wężem ogrodowym. Oznacza to, że po zakupie i zainstalowaniu basenu spa wystarczy podłączyć kabel elektryczny do basenu, a następnie wyjąć filtr, włożyć tam wąż ogrodowy i napełnić basen. Potem wystarczy już tylko cieszyć się pływaniem, wrzucać chemikalia do wody i czyścić filtr. Przy normalnym użytkowaniu woda jest wymieniana średnio raz na trzy miesiące.

Rozważymy jednak dwie opcje, na ulicę polecamy tę opisaną powyżej, ponieważ ciągnięcie komunikacji pod ziemią w rosyjskim klimacie nie jest dobrym pomysłem, a raczej niezbyt tanim. W przypadku podłączenia wewnętrznego oferujemy podłączenie kanalizacji i wlotu wody. Wystarczy trzymać się komunikacji z miejscem instalacji, wtedy zrobimy wszystko sami. Do wyboru zamontujemy dźwigi mechaniczne lub dźwigi z serwonapędami. Oznacza to, że naciskając jeden przycisk połączysz pulę, naciskając inny ją wypełnisz.

Możesz także zautomatyzować proces podmiany wody, zainstalować autouzupełnianie, czujniki, zawory, ponieważ woda w spa ma 37 stopni i paruje z jacuzzi. Po niewielkich poprawkach Twoje spa będzie samodzielnie zarządzać poziomem wody, zmieniać wodę, a jeśli zainstalujesz automatyczną stację dozowania chemikaliów, to maksimum, co będziesz musiał zrobić, to wymiana filtrów i kanistrów chemicznych raz w roku.

W naszym kraju gaz jest znacznie tańszy niż prąd, dlatego proponujemy doposażyć swoje spa w wymiennik ciepła. Tu też nie ma nic skomplikowanego, zasilanie i powrót oraz sterowanie rozciągają się od kotła. Jest to niedroga opcja, która pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości.

Podsumowując połączenie, najlepiej użyć zwykłych węży do wymiany wody na ulicę. W przypadku instalacji domowej możesz zautomatyzować system. W każdym razie musisz oprzeć się na warunkach początkowych. Ale proszę, zanim kupisz basen spa, porozmawiaj z inżynierem.

Niuanse instalacji basenu spa.

 1. Jeśli instalujesz jacuzzi w pomieszczeniu, najlepiej przeciągnąć je do momentu zamontowania drzwi i otworów okiennych. W 95% przypadków rozmiar produktu nie pozwala na wniesienie go do w pełni wybudowanego domu. W przypadku dużych basenów spa lub swim spa lepiej jest je montować zanim dach będzie gotowy, ponieważ manipulator jest tańszy niż usługi riggerów.
 2. Po tym, jak twoi budowniczowie ukończą fundamentowanie basenu i naciągną komunikację, zadzwoń do naszego inżyniera, ponieważ to, co zostało zrobione, nie zawsze pokrywa się z zakresem zadań.
 3. W przypadku chęci zamontowania dodatkowego wyposażenia, takiego jak filtr piaskowy lub automatyczna stacja dozowania chemii, prosimy o wcześniejsze określenie miejsca ich montażu, lepiej planując miejsce montażu.
 4. Zapewnij miejsce na podniesienie pokrywy, jeśli nie chcesz jej zdejmować ręcznie. Zwykle wymagany jest margines około 30-40 centymetrów za wanną z hydromasażem i 10-15 centymetrów po bokach.
 5. Podłączając ogrzewanie przez basen spa, poprowadź wcześniej przewód do sterowania wymiennikiem ciepła z kotła.

Jak działa basen spa i z czego się składa.

Często klienci pytają mnie co dodatkowo potrzebuję aby moje jacuzzi działało lub koszt basenu jest wskazany dla miski bez wyposażenia itp. Wszystkie baseny spa, poza modelami profesjonalnymi, są już wyposażone w hydromasaż i pompy cyrkulacyjne, system sterowania, dysze i orurowanie. Oznacza to, że kupujesz gotowy produkt, wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej i napełnić wodą i możesz cieszyć się pływaniem.

Twój basen ma już filtrację, możesz zaprogramować go na dogodny czas pracy i ilość cykli na dzień. Oczywiście zainstalowano już grzałkę elektryczną, zwykle o mocy 2-3 kW na godzinę, wystarczy ustawić żądaną temperaturę na panelu sterowania, a wtedy jacuzzi zrobi wszystko samo. W celu oszczędzania energii basen można przełączyć w tryb czuwania lub wybrać tryb pracy tylko w weekendy, w dni powszednie odpowiednio będzie utrzymywana minimalna dopuszczalna temperatura. W trybie czuwania basen spa utrzymuje temperaturę 20 stopni, rozgrzanie do temperatury roboczej zajmie od 5 do 8 godzin, w zależności od modelu.

Pielęgnacja wody.

Pomimo tego, że nowoczesne baseny uzdrowiskowe posiadają dwa rodzaje dezynfekcji, ultrafiolet lub ozonator, nadal konieczne jest stosowanie środków chemicznych do utrzymania wody w odpowiednim stanie. Najważniejsze jest to, że moc tych środków dezynfekujących jest niska i nawet według producentów są one wykorzystywane do zmniejszenia ilości dodawanych odczynników. Jeśli powiedziano ci, że ozonator lub ultrafiolet w basenie spa pozwolą mu działać bez chemikaliów, to nieprawda. Istnieją również systemy dezynfekcji bezchlorowe, takie jak aktywny tlen, brom czy specjalna sól bromowana – tak, w rzeczywistości nie ma w nich chloru, ale chlor i tak jest uwalniany do wody podczas reakcji chemicznej. Koszt takich systemów jest wysoki, wydajność to ten sam chlor. Łatwiej jest od razu użyć multitabletek z chlorem lub na bazie chloru i tak, chlor nie pachnie,

Następnym krokiem jest filtrowanie. Pamiętaj, aby wyczyścić filtry do wanny z hydromasażem za pomocą węża ogrodowego. Jeśli zapomnisz przepłukać, grzałka lub pompa mogą się przepalić. Tak, zwykle baseny spa są wyposażone w obejście – rurę obejściową, która pozwala spa działać z pominięciem filtra, ale może się również zatkać, a woda nie zostanie oczyszczona. Pamiętaj, aby wyczyścić dno wszelkich zanieczyszczeń, ponieważ większość basenów skimmerowych może pobierać tylko zanieczyszczenia z powierzchni wody. Wyjątkiem są kanadyjskie baseny spa, które mają wbudowany odkurzacz dolny i filtrację próżniową.

Pamiętaj, aby wymieniać wodę mniej więcej co trzy miesiące. To uniwersalny termin na wymianę wody w basenie spa. W praktyce wiele zależy od tego, jak często wykonujesz zabiegi wodne, czy dodajesz chemię, czy ludzie chodzą pod prysznic przed kąpielą, ponieważ krem ​​do rąk jest organiczny, co psuje go, gdy dostanie się do wody. Podsumowując można powiedzieć, że podmiana wody to sprawa bardzo indywidualna i zależy od Ciebie. W przydomowej profesjonalnej i luksusowej wannie z hydromasażem SPA swim warto wodę wymieniać regularnie.

Czy basen spa należy pielęgnować?

To bardzo częste pytanie naszych klientów, którzy chcą zainstalować wanny z hydromasażem na świeżym powietrzu. Z jednej strony basen spa zimą na ulicy jest właśnie jego pierwotnym przeznaczeniem i większość ludzi chce go w tym celu kupić. Z drugiej strony nie każdy lubi takie pływanie w chłodne dni, chociaż tak naprawdę nawet przy minus 20 czy 25 stopniach nie ma w tym nic ekstremalnego, nawet nie ma sensu nosić czapki, głowa nie będzie i tak zamrozić. Jedynym minusem jest to, że basen spa zimą zużywa więcej energii elektrycznej do podgrzewania wody.

Ale jeśli nadal zdecydujesz się zachować zewnętrzne jacuzzi na zimę, powinieneś to zrobić w październiku w temperaturze nie niższej niż + 3 – 4 stopnie. Jeśli konserwujesz w ciepłe dni, w rurach tworzy się kondensacja, która w temperaturach ujemnych może ją uszkodzić, a jeśli konserwujesz w temperaturach ujemnych, najprawdopodobniej pozostała woda pozostanie w rurach w formie lodu, który również go uszkodzi.

W każdym razie to do Ciebie należy decyzja, jak korzystać z basenu spa.

Izolacja basenu spa.

Zanim kupisz basen spa, musisz zwrócić uwagę na izolację, jeśli planujesz zainstalować go na zewnątrz. Oprócz podgrzewania wody dzięki grzałce elektrycznej, przestrzeń pod niecką basenu jest również podgrzewana dzięki ciepłu generowanemu przez pompy i grzałkę. Izolacja jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Rozważ kilka rodzajów izolacji:

 1. W pełni zabudowany basen spa wewnątrz . Wielu sprzedawców twierdzi, że takie baseny są dobrze izolowane, a pianka zapewnia również doskonałą izolację akustyczną. Tak, trudno się z tym nie zgodzić, ale porowata pianka montażowa nadal nie jest najlepszą opcją do izolacji termicznej, poza innymi wadami jest to bardzo archaiczny system dociepleń, który w przypadku przecieku może zrujnować Twój basen spa. Wyobraź sobie, że taki basen przecieka, a wszystkie rury w środku są odpowiednio spienione, woda wypełnia plastry miodu, nie widać przecieków, stopniowo dolewając wodę, przypisując ją parowaniu gorącej wody z miski i na raz niezbyt dobry moment, w którym twój basen po prostu się rozpadnie. Jeśli najpierw zajrzysz do środka, zobaczysz, że tego typu jacuzzi ma cienką drewnianą ramę, a całą masę trzyma pianka montażowa. A kolejnym ogromnym minusem takich uzdrowisk jest remont, aby dostać się do przecieku trzeba zebrać całą piankę w przestrzeni podkubkowej – to bardzo kosztowna przyjemność. Ten typ jest używany głównie przez amerykańskich producentów, których produkty najczęściej montowane są w różnych krajach, gdzie nie ma zimy.
 2. Ocieplenie panelami foliowymi – Dość nowoczesny rodzaj izolacji, stosowany przez europejskich i chińskich producentów. Ale jest niuans, zawsze przed zakupem basenu spa sprawdź, czy podstawa lub brodzik jacuzzi jest ocieplony, jeśli nie, to wszystkie boczne izolacje się nie przydadzą. Zazwyczaj na takie spa producent daje gwarancję fabryczną na zamarzanie do minus 20 lub maksymalnie 25 stopni. Warto więc zastanowić się, czy będzie Ci odpowiadać, balia może się nie rozmrażać, ale ile pieniędzy wydasz na jej podgrzanie?
 3. Kanadyjskie systemy izolacyjne – Większość kanadyjskich basenów spa, , wykorzystuje wielowarstwowe systemy izolacji. To kanadyjskie baseny spa są świetne na rosyjską zimę, ponieważ mamy bardzo podobny klimat do Kanady. Oprócz izolacji są to również systemy energooszczędne, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze na kosztach eksploatacji.

Podsumowując, izolacja jest bardzo ważną częścią Twojego basenu spa i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Przydatne i bezużyteczne opcje spa przy basenie.

Nowoczesne baseny spa mogą być wyposażone w wiele opcji. Naszym zdaniem nie wszystkie są potrzebne, ponieważ często są po prostu bezużyteczne i kupując je po prostu wydasz pieniądze. Głównym zadaniem basenu spa jest dobrej jakości hydromasaż, wszystko inne to tylko niuanse, podstawa jacuzzi jest zwykle wyposażona we wszystko, czego potrzebujesz: hydromasaż, filtrację, ogrzewanie, oświetlenie i osłonę. A wtedy zestaw opcji zależy od Twoich preferencji, np. możesz wyposażyć spa w dodatkowe oświetlenie, dezynfekcję lub np. masaż powietrzny.

Przydatne opcje:

 •  Sterowanie basenem za pomocą smartfona to wygodna opcja, oprócz sterowania otrzymujesz komunikaty techniczne.
 • Stopnie i poręcze – bez stopni bardzo niewygodne jest wejście do basenu spa, ponieważ jego wysokość wynosi średnio około metra, a jeśli jesteś starszy, pamiętaj o założeniu poręczy, znacznie ułatwisz sobie życie .
 • Podnoszenie pokrywki – pokrywka waży średnio od 15 do 20 kilogramów, oczywiście składa się i odsuwa, ale zdejmowanie jej przez jedną osobę nie jest zbyt wygodne. Dzięki podnośnikowi osłony nawet dziecko będzie mogło otworzyć basen spa.
 • Dodatkowe oświetlenie – z reguły

ilość i jakość dysz.

Większość klientów przed zakupem basenu spa zwraca uwagę na ilość dysz, zapominając o ich wielkości, zasadzie działania i przeznaczeniu. Zdradźmy małą tajemnicę – dobry hydromasaż nie zależy bezpośrednio od liczby dysz, należy wziąć pod uwagę średnicę dysz, liczbę pomp, pod jakim kątem są sklejone rury, do której części ciała odpowiednia jest konkretna dysza

Większość wybitnych producentów na etapie projektowania misek planuje umieszczenie dysz we współpracy z lekarzami i kręgarzami, ponieważ w przypadku nieprawidłowego umieszczenia lub nadmiernego strumienia w określonym obszarze ciała, hydromasaż może wyrządzić szkody. Weźmy na przykład chiński basen spa, w którym znajduje się sto dysz i dobry europejski lub na przykład kanadyjski basen spa o tej samej wielkości, z taką samą liczbą pomp. Jak myślisz, gdzie otrzymasz wysokiej jakości masaż? Oczywiście nie ze stu małych dysz chińskiego basenu. Poproś również sprzedawcę, aby pokazał ci „kartę do masażu” dla każdego miejsca w jacuzzi, zobacz, jaka dysza jest potrzebna do czego i gdzie jest zainstalowana, większość sprzedawców ci odmówi, możesz udać się do innego sprzedawcy.

Istnieje również wiele rodzajów dysz – kierunkowych, o zmiennym kącie strumienia, obrotowych, impulsowych i wiele innych. Zanim kupisz basen spa, sprawdź, która dysza jest do czego.

Osobno warto zwrócić uwagę na masaż powietrzny lub masaż bąbelkowy, w zasadzie jest to bezużyteczna rzecz, niczego nim nie masujesz, ale będziesz miał zauważalne bulgotanie w basenie. Teraz wielu producentów odrzuca ten rodzaj dysz i masażu. Zastanów się więc, czy naprawdę tego potrzebujesz. Ta opcja zwykle kosztuje około tysiąca dolarów.

Dlaczego zamierzasz kupić basen spa?

To chyba najważniejsze pytanie, które zadajesz sobie przed zakupem. Zwykle kontaktują się z nami trzy rodzaje klientów, pierwsi chcą podkreślić swój status kupując drogą zabawkę i rzadko z niej korzystają, drugim typem klientów są osoby dbające o swoje zdrowie, bo hydromasaż naprawdę ma dobroczynny wpływ na organizm a trzecim typem klientów są hotele, kluby fitness i inne organizacje kupujące spa do użytku komercyjnego.

Przyjrzyjmy się drugiej opcji. Bardzo nie doceniamy dobroczynnych właściwości hydromasażu, w rzeczywistości pomaga przy różnych dolegliwościach, np. łagodzi bóle mięśni, pomaga przy bezsenności, szybko wraca do zdrowia po wysiłku fizycznym, łagodzi stres i pomaga się zrelaksować, pomaga w diecie i wiele więcej. Fabryki, które produkują najwyższej klasy baseny spa, mają już wbudowane w panel sterowania całe programy wellness, które pomagają w niektórych dolegliwościach.

Przy wyborze basenu spa radzimy skupić się na programach masażu, rodzajach dysz i ich lokalizacji, a nie tylko kupować drogą zabawkę.