Co zmieniło się na globalnym rynku kawy

Automatyczne ekspresy do kawy to rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią w domu cieszyć się wysokiej jakości, aromatyczną i pyszną kawą, ale nie chcą tracić czasu na jej przygotowanie. Tak, są droższe, ale za cenę ekspresu do kawy dostajesz więcej cennego czasu. 

Prawie wszystkie automatyczne ekspresy do kawy są standardowo wyposażone w młynek do kawy, a nawet pojemnik na mleko i automatyczne spienianie, dzięki czemu możesz dodawać składniki za naciśnięciem jednego przycisku i przygotować kawę , od espresso, do cappuccino i latte. Konserwacja nie stanowi problemu, jest równie łatwa jak użycie ekspresu. Dlatego ludzie często kupują takie modele do biura.

Ponieważ asortyment automatycznych ekspresów do kawy rośnie z roku na rok, postanowiliśmy pomóc Ci w wyborze, oprócz naszego kompletnego przewodnika zakupowego, możesz również skorzystać z naszego testu porównawczego. Oceniając poszczególne modele w krótkiej tabeli, bierzemy pod uwagę nie tylko podstawowe parametry, takie jak ciśnienie pary, pobór mocy czy wyposażenie maszyny (młynek do kawy i stopień jego zmielenia, czy można zastosować ręczny lub automatyczny spieniacz do mleka itp.) , ale także wziąć pod uwagę łatwość użytkowania i konserwacji (samoczyszczenie i odkamienianie), a także jakość przygotowywanej kawy (np. możliwość ustawienia temperatury wody, mocy ). Jedna z ulubionych kaw to Horeca Blend.

1. Ekspres do kawy

W zależności od Twoich oczekiwań co do wydajności ekspresu możesz wybrać model do przygotowania jednej lub dwóch filiżanek. Te automatyczne ekspresy do kawy pozwalają na jednoczesne przygotowanie dwóch filiżanek, mają zazwyczaj wyższe zużycie energii i nieco większy rozmiar ze względu na większe (i często droższe) pojemniki na wodę. Zastanów się więc, czy będziesz tak często robił oba rodzaje kawy.

2. Sprzęt z młynkiem do kawy

Drugim ważnym kryterium jest wyposażenie ekspresu w młynek do kawy. Ta cecha jest bardzo ważna, ponieważ jeśli chcesz cieszyć się naprawdę wysokiej jakości kawą z ekspresu, bardzo ważne jest, aby była świeżo zmielona, ​​zanim ją zrobisz. Zintegrowany młynek oszczędza czas i zwiększa komfort, powinien mieć ceramiczne i stożkowe kamienie dla lepszego zmielenia ziaren kawy. Inną opcją jest metalowy nóż, który faktycznie może zmiażdżyć ziarna kawy. Mogą bardzo mocno podgrzać kawę, a nawet ją „spalić”, co negatywnie wpłynie na ostateczny smak kawy. Tańsze automatyczne ekspresy do kawy zwykle są do niego dołączone.

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz możliwość ustawienia grubości ziarna (zwykle stopnie od 3 do 14). Na przykład im drobniej zmielona kawa, tym wolniej przepływa woda i tym silniejszy smak i aromat napoju (choć istnieje ryzyko przypalenia kawy i odczuwania goryczy). Z drugiej strony kawa grubo zmielona pozwala na szybszy przepływ wody, więc smak powinien być również delikatniejszy (zbyt grubo zmielona jest słaba). W niektórych modelach można również użyć kawy mielonej (np. własnym młynkiem – zobacz jak wybrać + przetestuj najlepsze). Ziarnista kawa jest idealna do ekspressu. 

3. Ciśnienie ekspresu do kawy

Aby zrobić espresso jak prawdziwy barista w profesjonalnym ekspresie do kawy, ważne jest, aby ciśnienie wody przepływającej przez kawę było zawsze odpowiednie. Z tego powodu ciśnienie w domowych ekspresach do kawy wynosi zwykle 15 bar, co jest najlepszym wyborem by otrzymać kawę o atrakcyjnym aromacie. Niektóre modele oferują nawet nieco wyższe ciśnienia, do 19 barów.

Nie zdziw się jednak, że w kawiarni działa profesjonalna maszyna o ciśnieniu 9 barów. Różnica polega na utrzymywaniu niezbędnego nacisku. W domu jest to krzywa od 0 do 15 bar i z powrotem, potem średnio 9 bar, profesjonalny ekspres do kawy może utrzymać stałe ciśnienie 9 bar za pomocą pompy rotacyjnej.

4. Moc ekspresu do kawy

Jeśli szukasz modelu, który szybko się nagrzewa, posiada również podgrzewanie filiżanki, większą pojemność kawy, pojemnik do podgrzewania mleka oraz spieniacz do mleka z kawą mleczną, wybierz model o większym poborze mocy – minimum 1100 do 1500 W . W przeciwnym razie wydatek energetyczny nie ma wpływu na jakość napoju.

A ponieważ jest to małe urządzenie elektryczne z niewielką liczbą gospodarstw domowych, zużycie jest w zasadzie znikome. Jeśli nadal chcesz oszczędzać, poszukaj ekspresu, który ma tryb oszczędzania energii – najlepiej taki, który można ustawić (ekspres może zbyt wcześnie przejść w tryb czuwania i trzeba będzie go częściej włączać).

5. Rozmiar i wymiary urządzenia

Oczywiście zwróć uwagę na rozmiar ekspresu do kawy. Każdy ekspres do kawy jest inny pod tym względem (często nawet w ramach asortymentu marki). Zwróć więc uwagę nie tylko na wysokość i szerokość ekspresu do kawy, ale także na jego głębokość, ale także na to, gdzie chcesz go postawić. Jeśli planujesz częściej przenosić urządzenie, musisz wziąć pod uwagę wagę urządzenia. Nie zapomnij też o przewodzie zasilającym, który zwykle znajduje się w odległości od 1 do 1,2 metra, więc najlepiej jest mieć gniazdko w zasięgu ręki (w przeciwnym razie będziesz musiał użyć przedłużacza.

Dobra i świeża kawa poprawia zdrowie – kawa jest dobra dla zdrowia.