Kilka wskazówek przy remoncie domu i mieszkania

Kilka ważnych wskazówek jak stworzyć ładniejszy dom, na który będzie cię stać!

‍Stworzenie niedrogiego domu, który kochasz, może wydawać się trudnym wyzwaniem. Przy gwałtownie rosnących cenach nieruchomości w większości miast, trudno jest znaleźć miejsce, które nie rozbije twojego konta w banku. Ale przy odrobinie kreatywności i planowania, właściciele domów mogą znaleźć sposoby na zmniejszenie kosztów, a jednocześnie stworzyć dom, którego pragną i o którym marzą całe życie. Wymaga to tylko trochę strategicznego myślenia i kombinowania. Posiadanie własnego domu jest częścią życia każdego z nas, ale dla wielu ludzi wydaje się to bardziej koszmarem. Problemy związane z budową czy ze zbieraniem pieniędzy na remont domu mogą sprawiać wiele problemów. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Uniwersytet, koszt mieszkania stanowi obecnie największy wydatek dla przeciętnych mieszkańców naszego kraju po żywności i samochodach. Dlatego tak wiele osób szuka sposobów na stworzenie ładniejszego domu przy ograniczonym budżecie – a my mamy dla Ciebie radę! Oto kilka  najważniejszych wskazówek, jak stworzyć ładniejszy dom, na który Cię stać:

Remont mieszkania i domu

Ważne jest, aby zauważyć, że remont jest inny niż budowa nowego domu. Renowacja obejmuje aktualizację i poprawę tego, co już masz, podczas gdy budowa jest budowanie czegoś nowego. Remont mieszkania czy domy jest często znacznie tańszy niż budowa zupełnie nowego domu. Może to być doskonała alternatywa, aby stworzyć kupić używany dom i go wyremontować.

Kilka przykładów projektów remontowych to instalacja nowych urządzeń, dodanie pokładu lub dodanie nowych ścian wewnętrznych i armatury. Możesz zatrudnić specjalistów do wykonania pracy lub zrobić to samemu – tak czy inaczej, remonty są doskonałym sposobem, aby stworzyć ładniejszy dom i zaoszczędzić. Przy remoncie domu jest wiele rzeczy do wykonania, często ludzie rozpoczynają pracę od remontu i prac hydraulicznych czyli instalacje wodno kanalizacyjne. Czasem może się to wiązać z kompleksowym remontem i wykończeniem łazienki w tym z wymianą lub układaniem kamienia, terakoty czy płytek.

Remont dachu i elewacji

Remonty dachów i elewacji to kolejny sposób na stworzenie ładniejszego domu w ramach budżetu który masz na wydanie. Nowy dach i elewacja mogą całkowicie zmienić wygląd Twojego domu i poprawić znacząco jego estetykę. Nowa fasada może również pomóc chronić dom przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak upały lub mrozy , przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej domu. Nowy dach i fasada są stosunkowo niedrogie i mogą zrobić ogromną różnicę w estetyce Twojego domu.

Dachy należy wymieniać co 15-20 lat, natomiast fasady mogą wytrzymać 50-60 lat. Wymiana dachu może kosztować 17,000-40 000, podczas gdy renowacja fasady wynosi średnio 15-000 – 27,000. Oba te remonty mogą być wykonane na raz, jeśli masz taki budżet warto wykonać remont już teraz.

Projektant wnętrz

Projektując wnętrze domu, warto zauważyć, że nie musisz zatrudniać projektanta wnętrz, aby stworzyć ładniejszy dom. Możesz skorzystać z zasobów internetowych lub książek, aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze sposoby na stworzenie przestrzeni, która jest spersonalizowana do Twoich potrzeb. Możesz również rozważyć zatrudnienie architekta, który pomoże Ci zaprojektować dom Twoich marzeń. Architekci nie są projektantami wnętrz, ale specjalizują się w projektowaniu układu i struktury domu. Architekt może pomóc Ci zaprojektować dom z układem, który spełnia Twoje potrzeby, ale musisz mieć na to spory budżet.

Koszt budowy domu vs. koszt renowacji domu

Budowa nowego domu jest znacznie droższa niż remont istniejącego domu. Według magazynu budowalnego, budowa nowego domu kosztuje średnio 250 000 – 500 000 zł , podczas gdy renowacja istniejącego domu kosztuje około 100 000 – 200 000. Ważne jest, aby pamiętać, że remont istniejącego domu może nie spełniać wszystkich kodów budowlanych, więc ważne jest, aby sprawdzić z wykonawcą, aby zobaczyć, jakie pozwolenia mogą być potrzebne. Jednak remont istniejącego domu może zaoszczędzić właścicielom domów znaczną ilość pieniędzy w porównaniu do budowy nowego domu. Jeśli planujesz zamotać z płyt gipsowych sufity podwieszane to koniecznie weź pod uwagę fakt iż takie rozwiązanie może być naprawdę kosztowne.

Budowa nowego domu może kosztować znacznie więcej niż remont istniejącego domu, a to może trwać znacznie dłużej, aby zakończyć. Istniejące domy mogą być często bardziej energooszczędne. Podczas remontu, właściciele domów mogą priorytetowo traktować poprawę efektywności energetycznej, takie jak instalacja nowych okien, izolacji i urządzeń, aby zmniejszyć miesięczne rachunki za energię przez wiele lat.