Skarby natury – rzepik pospolity Agrimonia eupatoria

Ziołolecznictwo jest cudownym sposobem na wsparcie naszego organizmu w trudnych dla niego momentach. Wiele roślin jest w stanie złagodzić pierwsze objawy naszego niedomagania i nawet całkiem je zniwelować, zanim dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli sięgnąć do apteczki lub wybrać się do lekarza.

Jedną z takich roślin jest rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria), który z pewnością każdy z nas widział, gdyż to często występująca w Polsce roślina, choć może niekoniecznie zdawał sobie sprawę, z czym ma do czynienia. Rzepik należy do roślin różowatych i jak wszyscy przedstawiciele tej rodziny ma działanie ściągające. Kwitnie bladożółto, od czerwca do lipca, ma pierzaste liście i najczęściej rośnie przy drogach.

W czym rzepik pospolity może nam pomóc?

Tak, jak wiele innych ziół o działaniu ściągającym, możemy zastosować go, kiedy męczy nas biegunka. Rzepik wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, żołądka i jelit. Działa żółciopędnie i usprawnia jej przepływ przez jelita. Ma dobroczynny wpływ na stan naszych błon śluzowych i skóry, przyspieszając gojenie się ran oraz zmian dermatologicznych, np. trądziku, wysypek, zaczerwienień. Picie naparu przynosi również ulgę przy ostrym zapaleniu pęcherza, a także podczas obfitych krwawień menstruacyjnych, dlatego w tradycyjnej medycynie chińskiej często polecany jest kobietom.

Bądźmy jednak ostrożni i jeśli nie mamy doświadczenia w zielarstwie, nie zbierajmy ziela rzepiku pospolitego sami. Roślina najczęściej rośnie w rowach, przy ruchliwych ulicach i zrywana z takich stanowisk będzie naszpikowana toksycznymi dla nas metalami ciężkimi. Przyniesie wtedy więcej szkody, niż pożytku.

Na szczęście ziele rzepiku pospolitego można kupić, oferuje je każdy sklep zielarski i mamy wtedy pewność, że roślina pochodzi ze zrównoważonej, często ekologicznej uprawy, a producent zadbał o jej zbiór w takim momencie wegetacji, w którym ma najwięcej dobroczynnych dla nas składników. Korzystajmy więc z tego dobrodziejstwa natury, a, być może, unikniemy konieczności zastosowania syntetycznego leku.

Celem tego artykułu jest krótkie wprowadzenie do nazwy botanicznej Agrimonia eupatoria.

Agrimonia eupatoria to drzewo tchawicze, które można znaleźć w Ameryce Północnej, ale ostatnio zaczęło rozprzestrzeniać się na cały świat. Jego zastosowania są następujące:

  1. Do naprawy ran i owrzodzeń, takich jak skóra lub błony śluzowe.
  2. Aby złagodzić problemy z oddychaniem i podrażnienie oskrzeli spowodowane alergią lub astmą.
  3. Leczenie nadciśnienia tętniczego u osób, które je ma i zapobieganie jego nawrotom w późniejszych latach, gdy ciśnienie krwi wzrośnie zbyt wysoko z innych powodów (starzenie się).
  4. Aby zmniejszyć ból związany z ukąszeniami i użądleniami owadów, chociaż nie są one znane jako skuteczne

Agrimonia eupatoria ma długą historię w literaturze. Został po raz pierwszy opisany przez Linneusza w 1753 roku, a później został nazwany „Rimonkiem”. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „agrimonios”, co oznacza „męski” i „mirt”, ponieważ jest spokrewniony z rzepikiem, rośliną rosnącą na terenach podmokłych. Roślina wytwarza ostry wydech, co nadało jej inny przydomek – „jetoula” (krótki wydech).

Jest to połączenie naturalnych ekstraktów roślinnych i botanicznych, które odkrył w XVIII wieku niemiecki naukowiec Johann Friedrich Wilhelm Muffler (1728-1805), który nazwał ją „Agrimonia eupatoria” od greckich słów rzepik i epatorias. Ekstrakt z rzepiku eupatoria czyli „Rimonek pospolity” ma właściwości kojące, uspokajające i uspokajające umysł.