Spa ogrodowe – zabudowane czy na wolnym powietrzu?

Tworząc spa ogrodowe na własnej działce, ma się wiele opcji, jeśli gra toczy się o jego konstrukcję. Tego typu atrakcje funkcjonują w różnych rozmiarach i są zależne od preferencji posiadaczy. W zależności od charakterystyki użytkowania wolno je stworzyć w wersji otwartej bądź też krytej. Warto już na etapie planowania zastanowić się, jaka z opcji będzie lepsza w praktycznym wypadku, albowiem ma to ogromne znaczenie podczas codziennej eksploatacji. Niesłychanie nieraz zdarza się, że osoby, które decydują się na wyposażenie ogrodu w spa, w następnej kolejności stwierdzają, że wypada było je zaprojektować tak, żeby można było je użytkować przez cały rok, a również w dowolnych warunkach pogodowych. Zarazem wiele osób stwierdza, iż konstruowanie kosztownej zabudowy było niemniej jednak zbędnym pomysłem. Należałoby odpowiednio zastanowić się na etapie projektowania, w jaki sposób powinno wyglądać wymarzone spa ogrodowe, które spełni oczekiwania i będzie pożyteczne w eksploatacji.

Spa ogrodowe na otwartym powietrzu
Kolosalna część inwestorów potrzebująca uatrakcyjnić własną nieruchomość decyduje się na budowę drobnego spa we własnym ogrodzie na otwartym powietrzu. Jest to wybitnie solidne rozwiązania na upalne dni. Bezpośrednia bliskość przyrody jest obszerną zaletą tego wariantu. Ta wersja ogrodowego spa, bez zabudowy jest również o dużo bardziej estetyczna, choć to akurat zostaje kwestią gustu. Takie rozwiązanie ma niemniej jednak pewne mankamenty. Przede wszystkim w przypadku trochę chłodniejszych dni korzystanie z wanien ogrodowych oraz innych atrakcji jest mało wygodne, a wyraźnie niemożliwe. Czynniki, jakie wykluczają z eksploatacji spa na otwartym powietrzu to:
• mała temperatura,
• grad,
• wiatr,
• ogromna ilość smogu w powietrzu (w wypadku budynków zlokalizowanych w mieście).

Jak widać, negatywów jest wiele, a większość z nich dosyć ważna w kontekście tego, w jakim klimacie leży Polska. Warto wobec tego rozważyć, czy nie porządniej zbudować domowe spa ogrodowe w wersji zadaszonej.

Spa w ogrodzie pod wiatą
Następna opcja to spa w wersji, która jest całkiem zadaszona, czy też chociaż częściowo osłonięta. Jeżeli chodzi o wyposażenie w wanny ogrodowe, jacuzzi, basen, lub saunę, to nie ma to znaczenia, jaką wersję się wybierze. Różnica polega po największej części na tym, czy zbuduje się wiatę ochraniająca przed czynnikami atmosferycznymi czy też całkiem zabuduje spa. Niewątpliwą wadą takiego rozstrzygnięcia jest jednakże fakt, iż traci się bezpośrednią bliskość natury, a przestrzeń rekreacyjną od ogrodu oraz nasadzeń oddzielają ściany. Na rynku jest jednak dużo rozwiązań, które przynajmniej po części niwelują ten kłopot. Przede wszystkim są to przeszklone wiatry dedykowane do zimowych ogrodów lub też właśnie spa w ogrodzie. Są one tak zaprojektowane, żeby zmniejszyć odczucie faktu, że nie przebywa się na zewnątrz . Bazują one na estetycznych stelażach, jakie z reguły są wykonane z aluminium bądź stali oraz szyb panoramicznych. Mogą posiadać rozmaite kształty. Przybierają również formę kopuł, jak i wiatr o kształcie rury. Ich wygląd nie zaburza estetyki ogrodów. Niewątpliwą zaletą jest jednak to, że chronią przed wiatrem, deszczem, a również mrozem. W zimie żeby korzystać z budynku wystarczy wstawić do środka promiennik ciepła, który w zupełności wystarczy, żeby korzystanie ze spa było komfortowe, nawet przy znaczącym mrozie. Bezsprzecznie daje to o wiele pokaźniejsze możliwości wykorzystania obiektu.

Spa otwarte czy zamknięte – które tańsze?
Spa zamknięte pod wiatami są trochę droższe, jednak jest to inwestycja opłacalna, biorąc pod uwagę lokalną szerokość geograficzną. To wydatków wyposażenia wypada jeszcze doliczyć koszy budowy przeszklonej wiatry na drewnianym lub metalowym szkielecie. W pewnych momentach są to dosyć kolosalne koszty, które jednakże warto ponieść, jeżeli chce się użytkować budynek cały rok. Na rynku dostępne są gotowe zabudowy, jakie można kupić pod wcześniej wybrany wymiar, co zdecydowanie ułatwia inwestycję. Dostępne są niesłychanie przeróżne rozmiary, wobec tego wybór nawet obszernego nie stanowi problemu.