Wirtualna wycieczka do jaskini Lascaux

Chociaż żyjemy w izolacji, możemy zejść do głębi ziemi i cofnąć się w czasie o dziewiętnaście tysięcy lat wstecz, w dorzecze Vézère, dopływu Dordogne. To właśnie w tej dolinie, z jej wieloma prehistorycznymi miejscami, znajduje się jaskinia Lascaux.

„Ciekawym przeżyciem jest zejście do tej jaskini, często idąc przez niskie i wąskie korytarze, w ciemną głębię góry i nagle zobaczyć w świetle elektrycznej lampy przewodnika wizerunek byka”, pisze Ernst Gombrich w swojej słynnej historii sztuki.

Wszystko na temat jaskini Lascaux

Kiedy w 1950 r. ukazało się pierwsze wydanie tej publikacji, minęło zaledwie dziesięć, jak jaskinia Lascaux została przypadkowo odkryta przez grupę młodzieży.
Od dłuższego czasu doświadczanie walorów jaskini Lascaux możliwe jest tylko na dokładnych reprodukcjach, ponieważ teren jest zamknięty i chroniony.
Możemy zdecydować się jednak na wirtualną wycieczkę, która nabiera pełnego znaczenia, nawet jeśli zaangażowanie kamery poruszającej się po jaskini może przyprawić o zawrót głowy, bo stojąc twarzą do ekranu, czujemy się, jakbyśmy stali tuż przed ścianami groty. Można się zatrzymać, kliknąć, aby dowiedzieć się więcej, przybliżyć, aby kontemplować monumentalne wizerunki, żubry 3,5 metrowej wysokości lub wysokie na 2 metry krowy, często znajdujące się kilka metrów nad ziemią.

Paleta bestiariusza Lascaux składa się z czerni, ciemnych brązów, czerwieni i żółci. Kształty linii wiążą się z wydarzeniami dziejącymi się na skale. Większą część stada stanowią konie, jelenie, tury, ibisy i żubry. W odległych rozwidleniach pojawiają się rzadkie grawerowane kocice. Gdzie indziej zarysowuje się sylwetka człowieka z głową ptaka, nosorożca, ale także jednorożca i wielkiego czarodzieja, tyle zagadek. A potem znaki, prążki, x…, czasem wyryte, czasem namalowane.

Te wizerunki sprzed dziewiętnastu tysięcy lat są „magicznymi tworami”, mówi Gombrich, obrazami, które należy odbierać jako przejaw siły, a nie jako „rzeczy miłe dla oka”. Tym bardziej warto wybrać się na taką wirtualną wycieczkę.

Jaskinia Lascaux opis

Jaskinia Lascaux to jaskinia krasowa w Akwitanii, w południowo-zachodniej Francji. Została odkryta przypadkowo w 1940 roku przez czterech chłopców. Szczególnie interesująca jest tak zwana Bull Hall, która była przedmiotem wielu badań naukowych.

Jaskinia została przypadkowo odkryta w 1940 roku przez czterech chłopców. Szczególnie interesująca jest tak zwana Bull Hall, która była przedmiotem wielu badań naukowych.

Jaskinia Lascaux to naturalny cud świata. Znajduje się pośrodku wapiennego płaskowyżu w południowo-zachodniej części Francji, niedaleko Montignac. Jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających od 1963 roku i jest teraz dostępna tylko online.

Jaskinia Lascaux kiedy otwarta?

Lascaux to słynna prehistoryczna jaskinia we Francji. Został odkryty przez francuskiego archeologa Jean-Jacques d’Archevet w 1856 roku. Od tego czasu jaskinia służy jako muzeum i jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów we Francji.

Jaskinia Lascaux to skalne schronienie odkryte we francuskich Alpach. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie.